• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

TİP 2 DİYABET

TİP 2 DİYABET HASTALIĞI TARİH Mİ OLUYOR?

 

Bipartisyon ameliyatı nedir?

Önce mide tüp mideye çevrilir. Sonra ince barsağın kalın barsakla birleştiği noktadan itibaren 100 cm den işaretleme yapılır. Bu noktadan itibaren 150 cm daha sayılarak 250 cm den ince barsak kesilir. Kesilen alt uç mide çıkışına bağlantı yapılır. Üst uç mide çıkışına bağlantı yapılır. Üst uç ise daha önceden işaretlenmiş olan 100 cm e bağlanır. Böylece yediğimiz gıdaların 3’de 2’si yeni bağlantı yolundan,ince barsağın son kısmına hızlı bir şekilde ulaşmış olur. 3’de 1’i de on iki parmak barsağından doğal yoldan geçer.

Bu ameliyatı Tip 2 diyabet hastaları için gerçekten öneriyormusunuz?

Sonuç olarak bu ameliyat laparoskopik ( kapalı ) teknikle minimal ağrı ve 3-4 günlük bir yatış gerektirir. Şeker ve Obezite hastalığının hastaya getirdiği yükleri (hipertansiyon,istemik kemik lap hastalıkları,inmeler,böbrek yetmezlikleri,periferik damar hastalıkları ) düşündüğümüzde obezitenin % 75, diyabetin % 85 düzelmesini sağlayan, hayat kalitesini ve ortalama ömrü uzatan çok etkin bir ameliyattır.

Transit bipartisyon ameliyatının avantajları nelerdir ?

Bu tekniğin Gastrik Bypass’a üstünlüğü hem doğal yoldan geçiş korunduğu için demir ve vitamin eksiklikleri daha az görülmekte, hemde diyabeti iyileştirme başarısı daha yüksektir. Ayrıca endoskopik safra yolu girişimi gerekirse endoskopik ulaşım korunmaktadır. Mide içindeki basıncın düşük olmasına bağlı olarak tüp mide kaçaklarının engellenmesi ve uzun vadede görülen genişlemelerin engellenmesi sağlanmış olur.

Obezite Nedir?

Op.Dr. Necdet Derici