• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Kasık Fıtığında Laparoskopik Cerrahiyi Başarıyla Uyguluyoruz

Yayınlar

KASIK FITIĞINDA LAPAROSKOPİK CERRAHİYİ BAŞARIYLA UYGULUYORUZ

 

Özel Ataköy Hastanesi Op. Dr. Necdet Derici, kasık fıtığında laparosopik cerrahi yönteminin yapılmasının oldukça zor olduğunu belirterek , ”Türkiye’de cerrahların yüzde 1’i, Avrupa’da da yüzde 25’i kasık fıtığı ameliyatlarını laparoskopik olarak yapabiliyor” dedi.

Özel Ataköy Hastanesi Op. Dr. Necdet Derici, kasık fıtığında laparosopik cerrahiyi ender kullanan hastanelerden birisi olduklarını söyleyerek, ”Laparoskopik cerrah, teknik olarak yapılması zor olan ameliyatlar. Bu yüzden cerrahlar fıtık ameliyatlarını daha çok konvansiyonel yani açık olarak yapıyorlar. Türkiye’de cerrahların yüzde 1’i, Avrupa’da da yüzde 25’i kasık fıtığı ameliyatlarını laparoskopik olarak yapabiliyor. Özel Ataköy Hastanesi olarak kasık fıtığında laparoskopik cerrahiyi kullanan ender hastanelerden birisiyiz” dedi.

“LAPAROSKOPİK CERRAHİDE HASTALAR 3-4 GÜNDE İŞ HAYATINA DÖNEBİLİYOR.”

Toplumda en sık yapılan ameliyatların fıtık ameliyatları olduğunu bilgisini veren Derici, “ İnsanların yüzde 4’ü hayatının bir döneminde mutlaka fıtıkla karşılaşıyor. Özel Ataköy Hastanesi olarak en sık yaptığımız ameliyatlar fıtık ameliyatları. Fıtık ameliyatları kapalı (laparoskopik) ve açık (konvansiyonel) olmak üzere 2 şekilde yapılıyor. Açık fıtık ameliyatında hastalar ameliyattan sonra 3-4 hafta sürede taburcu olabilirken, kapalı fıtık ameliyatında bu süre 3-4 gğne kadar düşebiliyor. Ayrıca hastalar kapalı kasık fıtığı ameliyatında ameliyattan sonra daha az ağrı duyuyorlar. Daha erken ayağa kalkıp daha erken işlerine dönebiliyorlar. Operasyon süresi ise 15 dakika ile 45 dakika arası gibi kısa zaman dilimini kapsıyor” diye konuştu.

“GENELLİKLE YAMALI AMELİYATLARI TERCİH EDİYORUZ”

Kasık fıtığının erkek ve kaıdnlarda eşit oranda görüldüğüne değinen Derici, “ Karın içi basıncımızı artıran her faktör fıtık riskini artırıyor. Gebelikten tutun,öksürmek,ıkınmak,kabızlık,ağırlık kaldırmak,kalp ve akciğer hastalıklarına kadar pek çok faktör fıtık gelişmesini artırıyor. Vücudun bağ dokusu zayıfsa buna kabızlık da eklenirse fıtık oluşma riski artıyor.

Vücudun her yerinden dışarıya doğru bir şişlik, yumru oluşmuşsa ve şiddetli ağrı yapıyorsafıtık oluşmuş demektir. Fıtığın tek tedavi yöntemi ise cerrahidir. Fıtıklar genelde yamalı ve yamasız olmak üzere 2 şekilde ameliyat yapılıyor. Dikişle kapatıldığında gerginlik oluşuyor. Yamayla kapatıldığında ise gerginliksiz oluyor. Gerginliksiz yapılan ameliyatlarda fıtığın tekrarlama riski daha az. O yüzden genellikle yamalı ameliyatları tercih ediyoruz. Hem açık hem de kapalı fıtık ameliyatlarında yama usulünü kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

“KASIK FITIĞINDA EN ÖNEMLİ KRİTER; TEKRARLANMAMASI”

Özel Ataköy Hastanesi’ne Almanya, Irak, İngiltere ve Norveç’ten fıtık ameliyatı için gelen hastalar olduğuna işaret eden Derici, “ Kasık fıtığında her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önemli. Hasta ne kadar erken hastaneye başvurursa o kadar olumlu sonuç alabiliyor. Dolayısıyla gerginliksiz yamayla yapılan ameliyatlarda tekrarlama oranı yüzde 1 ile yüzde 4 arasıdır. Dikişli ameliyatlarda ise bu oran yüzde 20’lere kadar çıkabiliyor ” değerlendirmesini yaptı.

 

Op. Dr. Necdet Derici

İlgili Videolar