• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Tiroid bezi, boynun ön ve orta kısmında bulunan, şekil olarak kelebeği andıran ve hormon üreten bezdir. Beslenme ile vücudun aldığı iyot, tiroid bezleri tarafından kullanılır ve vücutta birçok organın sağlıklı işleyişini sağlayacak hormonlar üretir. Üretilen bu hormonlar vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli çalışmasını sağlar. Tiroidin olması gerekenden az ya da çok çalışması vücudun dengesini bozarak pek çok soruna yol açar.

Tiroid bezleri ağırlık olarak yalnızca 25 gram olmasına rağmen saldığı hormonlar ile büyüme, gelişme ve mental hafızada önemli rol oynar. Tüm vücut fonksiyonlarını ve metabolizmayı düzenler.

Tiroid hastalıkları halk arasında genel olarak ‘guatr’ olarak bilinir. Guatr, tiroid bezinin büyümesine verilen addır. Günümüzde sık karşılaşılan tiroid hastalıkları dört ana başlıkta toplanır. Bunlardan ilki tiroid bezinin normalden az çalışması ile oluşan hipotiroidi’dir. Diğeri tiroid bezinin fazla çalışmasıyla oluşan hipertiroidi’dir. (Halk arasında zehirli guatr olarak da bilinir) Üçüncü hastalık trioid bezlerinde oluşan nodüllerdir. Son hastalık ise tiroid kanseridir.

Hipertrioidi

Hipertrioidi genel anlamıyla tiroid bezlerinin fazla çalışmasıdır. Fazla çalışan bezler vücudun ihtiyacından fazla hormon üretir. Belirtileri arasında, aşırı terleme, yüksek tansiyon, kilo kaybı, çarpıntı gibi reaksiyonlar gözlenir.

Hipotiroidi

Hipotiroidi ise tiroid bezlerinin az çalışmasından dolayı oluşur. Bu durum da kişide kilo alma, uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi belirtiler gözlenir.

Tiroid nasıl tedavi edilir?

Tiroid hastalığının tanısı için hastayı öncelikle tiroid cerrahı muayene eder, yapılan testler sonucunda tedavi yolu izlenir. Hastalığın durumuna göre ilaç, radyoaktif yöntemler ya da cerrahi müdahale işlemleri yapılır.

İyot (Atom) tedavisi, tiroit bezinin fazla çalıştığı ve tiroit kanseri ameliyatlarından sonra uygulanmaktadır. Tiroid ameliyatı ise tiroidin çıkarılma işlemidir. Tiroid ameliyatında en önemli etken müdahale edilecek yerin ses tellerine olan yakınlığı nedeniyle uzmanlık ve hassasiyet gerektiren bir operasyondur.