• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Tiroid hastalığı nasıl oluşur? Tiroid bezi nasıl çalışır? Tiroid tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken detaylar…

Tiroid hastalığının öncelikle tiroid bezlerinin olması gerektiği gibi çalışmaması nedeniyle meydana geldiğini söyleyelim. Tiroid bezi boynumuzun alt kısmında bulunan bu iç salgı bezi, hormon üretme görevi üstlenmiştir. Tiroid bezlerinin olması gerekenden yavaş ya da hızlı çalışması farklı tiroid hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Tıpta tiroid bezlerinin az çalışması hipotiroid gereğinden fazla çalışması ise hipertiroid olarak isimlendirilmiştir.

Tiroid hastalığı yaşam kalitesini oldukça düşürür. Çünkü kişide halsizlik, kilo verememe, kilo alamama ve yorgunluk belirtileri baş gösterir. Günümüzde birçok hasta tiroid hastalığı nedeni ile bedensel problemler yaşamaktadır. Burada önemli olan nokta tiroid tedavisi için erken davranılmasıdır. Bu konuda alanında uzman tiroid cerrahisi ekipleri ile görüşülmesi, en doğru yol olacaktır.

Tiroid hastalığı neden oluşur? Sorusunu ise herkes araştırıyor. Tiroid hastalığı genetik ya da çevresel faktörlerden ötürü meydana gelebilmektedir. Tabii öncelikli oluşum nedeni ise vücuttaki iyot eksikliğidir.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hastalığı belirtileri kişinin tiroidinin ilerleme durumuna göre farklılık gösterir. Ancak tabiki hastalığın oluşum noktasında görülen çeşitli belirtiler bulunur. Boğaz bölgesindeki şişlik oluşabilecek en net belirtilerden birisidir. Kansızlık, kas ağrıları, saçlarda dökülme, tansiyonun yükselmesi, titreme ve kadınlarda regl düzensizlikleri de tiroid belirtileri içindedir.

Cerrahi sürecinde iyi huylu tiroid ya da kötü huylu tiroid ile alakalı olarak hekiminiz sizlere bilgilendirme sağlayacak ve sonuçlara yönelik bir tiroid tedavi planı oluşturacaktır.

Tiroid tedavisinde doğru adımlar atmak ve sağlığınıza kavuşmak için iletişim sayfasını ziyaret ederek bana ve ekibime ulaşabilirsiniz.