• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Tiroid Hakkında Her Şey!

Tiroid bezi, boynun hemen ön ve orta kısmında kelebek şeklinde bulunan ve hormon üreten bezdir. Ürettiği hormonlarla vücutta besinlerden enerji oluşmasını sağlar. Beslenme sürecinde vücuda alınan iyot, tiroid bezleri tarafından kullanılır, vücuttaki birçok organın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacak hormonlar üretir. Bu tiroid hormonlarının olması gerekenden az ya da çok çalışması tiroid hastalığını ortaya çıkarır. Tiroid bezinin büyümesine ise guatr adı verilir. Guatra neden olan faktörler arasında ilk sıralarda iyot eksikliği yer alır.

Tiroid Çeşitleri

-Hipertiroid
Hipertiroid, tiroid bezlerinin fazla çalışmasıdır. Bu durum vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla hormon üretilmesi anlamına gelir. Halk dilinde zehirli guatr olarak adlandırılan hipertiroid aşırı terleme, çarpıntı, yüksek tansiyon, kilo kaybı gibi belirtiler gösterir.

-Hipotiroid
Hipotiroid ise tiroid bezlerinin gereğinden az çalışmasıdır. Tiroid bezlerinin az çalışması ise kilo alma, uykusuzluk, halsizlik, regl düzensizliği, vücutta yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi belirtileri beraberinde getirir.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezi, metabolizmayı düzenleyen hormonların vücuda salgılanmasını sağlar. Bu sebeple düzenli çalışması tüm vücudu etkiler. Tiroit hastalığının belirtileri şu şekildedir:

-Boyun bölgesinde şişlik ve ağrı
-Çarpıntı
-Ellerde titreme ve terleme
-Kilo alma ya da verme (Hipotiroidi kilo alımına sebep olurken hipertiroidi kilo vermeye sebep olabilir.)
-Kansızlık
-Saç ve deri dökülmesi
-Regl döneminde düzensizlik
-Kısırlık
-Tansiyonda dengesizlik
-Gözlerin dışa doğru belirginleşmesi
-Duygular durumunda tutarsızlık
-Kabızlık

Tiroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid hastalığının tanısı için öncelikle tiroid cerrahisi hastayı muayene eder, ardından bazı testler yapılır. Laboratuvar testleri ile yüksek tiroglobülin seviyesi, hipofiz bezi tarafından üretilen hormon miktarı, radyoaktif iyot alımı, tiroid fonksiyon testleri (T3, T4, TSH), antikor testleri yapılır. Bu testler sonucuna göre hasta için en uygun tedavi yapılır.