• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

ŞEKERDEN AMELİYATLA KURTULUN!

Diyabet, dünya genelinde yaklaşık 200 milyondan fazla kişiyi etkileyen kronik bir hastalıktır. Araştırmalar son 10 yıl içinde diyabet kaynaklı ölümlerin yüzde 50 oranında arttığını gösteriyor. Günlük yaşamın temposu içine sürekli insülin almak, yasaklı yiyecekler listesine göre sağlıklı beslenmek ve sürekli doktor kontrolünde kalmak zor.

Obezite şeker hastalığı,uyku apnesi, hipertansiyon, hiperlipidemi,depresyon,eklem ve cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Şeker hastalığı; nöropati, kalp damar hastalıkları, böbrek fonksiyon bozuklukları, gözde bozulma, bacaklarda yara ve amputasyonlara kadar hayat kalitemizi bozan ve ömrümüzü kısaltan ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Obezite kaynaklı şeker hastalığının tedavisi ise mümkün.

Şeker hastalığı olanlardan sadece Tip 2 diyabetli hastalara obezite cerrahisi yapılıyor. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde, diyabeti kontrol altında olmayan ve sürekli komplikasyon gelişen erişkin tipi diyabet olan hastalarda obezite cerrahisi ile uyumlu sonuçlar elde edilmektedir. Günümüzde gelişen cerrahi ve teknoloji sayesinde kapalı-laparoskopik ameliyatlarla obezite yüzde 70-90 şeker hastalığı yüzde 85 oranında başarılı sonuçlarla düzeltilebilmektedir. Obezite cerrahisi uygulanan hastaların çok büyük bir kısmında diyabet hastalığı tamamen ortadan kalkmaktadır. Bazı vakalarda ise kullanılan insülin dozları ileri derecede düşüyor. Ağızdan alınan haplarla tedaviye geçebiliyor. Ağızdan alınan diyabet ilaçlarını kullananlar ise ya miktarı azaltıyor ya da tamamen bırakabiliyor. Obezite ve diyabet cerrahisi, deneyimli merkezlerde bir doğumla aynı düzeyde riske sahiptir. Eğer bir şeker hastalığını iyileştirebilen, tansiyon ve kolesterolü düzeltebilen, basit, güvenilir, iyi kilo kaybettirebilen, ekonomik, iyi bir hayat kalitesi getiren, ortalama ömrü uzatan riski de doğumla aynı düzeyde bir ameliyat yapabiliyorsak herkes bu ameliyatı tercih eder.

Yaklaşık olarak 1.5 saat süren bir ameliyat. Kalın bağırsağı mideye yaklaştırarak gıdaların o bölgeye hızlı ulaşmasını sağladığımız bir ameliyattır. Buda var olan insülinin görev görmesini sağlıyor, dışarıdan insüline gerek kalmıyor.

Bu ameliyatın Tip1 diyabete herhangi bir faydası yoktur. Ayrıca kanser, karaciğer yetmezliğine bağlı siroz, ileri derece kalp hastalığı olan Tip 2 diyabet hastaları da obezite cerrahisi için uygun değildir. Ameliyat sonrası zorunlu olan yeme ve yaşam tarzı değişimlerine uyum sağlamayacak olanlara, alkol, madde bağımlılarına , şizofreni gibi hastalığı olanlara da bu yöntemi uygulamıyoruz.