• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığının Tedavi Süreci

Şeker hastalığı tedavisinde fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek diyabetin tüm tip ve süreçlerinde tedavi için en önemli hususlardır. Kan şekeri seviyesini hem kısa süreli hem de uzun süre içinde normal sınırda tutabilmek için 5 önemli adıma dikkat edilmelidir. Hasta diyet desteğinin, yeterli egzersiz yapılması, hastalık hakkında eğitimin, hastanın kendi kan şekerini kontrol edebilmesinin ve doğru ilaç kullanımının olağanüstü önemi vardır.

Şeker hastalığının tedavisinde sonuca ulaşabilmek için diyabet hastasının, hastalığı hakkında bilgi edinmesi gereklidir.

Şeker Hastalığında Sağlıklı Beslenme

Beslenme şeklinin kişisel ihtiyaçlara göre düzenlenmesi, hastanın kan şekeri düzeyindeki dalgalanmalarının kontrol edilmesine ve tip 2 diyabet hastalarında kilo vermeye olanak sağlar.

Diyabet hastaları beslenme konusunda bilgilendirilmeli ve buna özen göstermeleri sağlanmalıdır. Hastalar beslenme konusunda uzman diyetisyen veya doktoruna danışarak program uygulamalıdır. Danışmanlık hizmetinden faydalanan hastalar yemeğini hazırlayan kişi ile birlikte uzman yardımı almalıdır.

Şeker hastaları kolesterol ve doymuş yağ içeriği oldukça düşük besinler ve lif içeriği yoğun tam tahıllı gıdalar ile beslenmeye özen göstermelidir. Protein ve yağ içermeleri nedeniyle, kilo alma veya verme durumlarında etkilidir. Kan şekerini doğrudan etkileyen karbonhidrat içeren besin grubuna dikkat edilmelidir.

Şeker Hastalığında Fiziksel Aktivite

Doktor tavsiyesi ile kişi kendine uygun bir egzersiz programı oluşturmalıdır. Sağlık durumu göz önünde bulundurularak yürüyüş, bisiklete binme yada yüzme gibi aktiviteler olabilir. Egzersiz yapmak kanda bulunan glukozun hücreler içine girmesini sağlar. Ayrıca bu hücrelerin insüline karşı duyarlılığı artmış olur.

Uzun bir süre egzersiz yapmamış bireyler, aktiviteleri daha ağırdan alarak egzersiz programının yoğunluğunu yavaşça arttırmalıdır. Günlük veya haftalık olarak belirlenen egzersizlerin rutin haline gelmesi önemlidir.

Şeker hastalarının aşı süreçlerine dikkat edilmelidir. Hastanın doktoru tarafından zatüre, grip ve yapılmadıysa eğer Hepatit B aşılarının uygulanması söylenebilir.

Kan Glukozunun Takip Edilmesi

Kan glukozu takip edilmesi büyük önem taşır. Yapılan takipler ile kan glukozunun hedeflenen değerler arasında olup olmadığını gösterir. Tedavi planı çerçevesinde kan glukozunun ölçülmesi ve kayıt altında tutulması gerekir. Kişiye göre ölçümler günde 4-8 kez ile haftada birkaç kez tekrar eden sıklıklar ile yapılabilir.

Her ne kadar dikkat edilsede kan glukoz düzeylerinde bazen beklenmeyen şekilde değişimler gözlemlenebilir. Özellikle fiziksel aktivite, ilaç, hastalıklar, gıdalar, stres, alkol ve kadınlardaki hormonal nedenler kan glukozunun düzeylerinde etki gösterebilir.

Şeker hastalığı teşhisi konulan bireylere yaş, kilo ve fiziksel aktivitesine göre beslenme programı uygulanır. Diyabet hastası olan bireylere konusunda uzman diyetisyen tarafından diyabetik diyet açık bir şekilde anlatılmalıdır. Beslenme programı mümkün olabildiğince hastanın beslenme alışkanlığına yakın bir şekilde düzenlenmelidir.

Şeker hastalığının tedavisinde diyet ve egzersizlere rağmen kan şekeri oranları hala yüksek gözüküyorsa şeker düşürücü hapların kullanılması gerekir. Şeker düşürücü ilaçların farklı etkileri ve kullanım yöntemleri olan türleri mevcuttur. Bu nedenle diyabetlinin takibini sürdüren doktor tarafından uygun görülen ilacın seçilerek tedaviye dahil edilmesi gerekir. İlaçlı tedavinin en önemli aşaması hastanın ilaçlarını zamanında ve doktorun uygun gördüğü dozda kullanmaya özen göstermesidir.

Tip 1 diyabet tedavisinde şeker düşürücü kullanımına gerek yoktur. Tedavi insülin kullanılarak başlanır. Tip 2 diyabet tedavi sürecinde kan şekeri oranı diyet-egzersiz ve şeker düşürücü haplar ile mümkün olmuyorsa insülin tedavisine ihtiyaç duyulur. Ek olarak ameliyat olacak hastalarda, ameliyat süresince, ağır enfeksiyon geçirenlerde, ayak yarası olan ve hamile kişilerde insülin tedavi yöntemi tercih edilir.