• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Şeker Hastalığı (Diyabet Hastalığı)

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, kanda glukoz (şeker) oranının normalden fazla çıkması ve bunun sonucunda da normal şartlarda şeker olmaması gereken idrarda şekere rastlanmasıdır.

Tıp literatüründe Diabetes Mellitus olarak geçen diyabet, birçok kişinin yanlış bildiği bir hastalıktır. Şeker hastalığı algılandığı gibi çok şeker tüketmekten dolayı oluşan bir hastalık değildir. Dünya üzerinde görülme olasılığı oldukça yüksek olan bu hastalığın pek çok etkeni bulunmaktadır.  Şeker hastalığı, pankreas adı verilen salgı bezlerinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi, üretse dahi etkili etkili biçimde kullanamaması durumunda ortaya çıkar ve hastada yaşam boyu devam eder.

Farklı çeşitleri bulunan şeker hastalığı ülkemizde ve dünya genelinde en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun sunduğu verilere göre her 11 yetişkin bireyden biri şeker hastalığından muzdariptir. Yine bu verilere göre her 6 saniyede bir birey şeker hastalığına bağlı sorunlar nedeniyle yaşamını kaybetmektedir.

Şeker Hastalığı, Diyabet HastalığıŞeker Hastalığı Tipleri Nelerdir?

Şeker hastalığı tip 1 şeker hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı olarak adlandırılan iki belirgin türü vardır.

Tip 1 şeker hastalığında, insülin pankreasta ya hiç üretilmez ya da çok az üretilir. Bu yüzden de hasta dışarıdan insülin alımına ihtiyaç duyar. Tip 1 şeker hastalığı çoğunlukla çocuk ve gençlerde görülür.

Tip 2 şeker hastalığında ise vücut insülin üretir ancak hücreler insüline karşı direnç gösterir. Bunun sonucunda da zamanla insülin miktarında azalma görülür. Tip 2 şeker hastalığı ise genellikle orta yaş ve üzeri bireylerde görülür.

Şeker Hastalığı Riski ve Şeker Hastalığı Belirtileri

Diyabet genellikle genetik kökeni olan bir hastalıktır. Toplumun %25 ‘i risk altındadır. Terleme, baygınlık hissi, zayıflama, sık idrara çıkma, gece idrara uyanma, ağız kuruluğu gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Genellikle düzenli spor yapmayan, dengesiz beslenen kilolu insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Tipik şeker hastalığı belirtileri

Şeker hastalığının oluşumunda genellikle genetik faktörler etkilidir. Ancak sağlıksız beslenme, düzensiz ve sporsuz bir yaşam da şeker hastalığına yol açan etkenler arasında gösterilir. Yaşam boyu devam eden şeker hastalığının tedavisi de yaşam boyu sürmektedir. Hastalığın en belirgin belirtileri:

-Çok sık acıkma ve yemek yeme isteği, buna rağmen doymama hissi ve istemsiz kilo kaybı

-Sık idrara çıkma

-Ağızda kuruluk

-Halsizlik

-Bulanık görme

-Ciltte kurulu ve kaşıntı

-Vücutta oluşan yaraların çok geç iyileşmesi

-Ayaklarda uyuşma ve karıncalaşma

Ancak şeker hastalığı neden olur? sorusunun yanıtını ancak uzman doktora başvurarak öğrenebilirsiniz. Çünkü her bireyde oluşum nedeni farklılık göstermektedir. Problem bir beslenme bozukluğundan oluşabileceği gibi genetik yapı nedeni ile de baş gösterebilmektedir.

Diyabetin Zararları ( Şeker Hastalığı Zararları ) 

Yüksek şeker seviyesi ile oluşan diyabet hastalığının vücuda birçok zararı bulunur. Uzman bir diyabet cerrahisi ile tedaviye başlanmazsa vücutta önemli derecede sağlık sorunları gözlenebilmektedir. Ciltte; dökülme, bazı durumlarda kızarma, apse ve dermatitler gözlenebilir. Sinir zedelenmeleri ile beraber enfeksiyon riski artış gösterir. Erkeklerde cinsel noktada sertleşme sorunu yaşanabilirken mide felci görülme oranı artar. Bu nedenle diyabet yani şeker hastalığı hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Şeker Hastalığında Tedavi Yöntemleri

Şeker hastalığında tedavi yöntemleri hastalığın türüne göre değişiklik gösterir. Tip 1 şeker hastalığında insülin tedavisi ile birlikte titiz bir diyet de uygulanır. Bunu yaparken de her hastaya özel bir uygulama getirilir. Hastanın diyeti doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre belirlenir.  Tip 2 şeker hastalığında ise diyet programının yanı sıra hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya veya yönelik antidiyabetik ilaçlar ile takviye yapılır.

Her bireyin kanındaki yağ ve insülin üretin oranı farklıdır. Bu nedenle mutlaka bir uzman kontrolünde bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Uzun bir süreç olan diyabet tedavisinde, her adımınızda güven duyabileceğiniz bir doktora ihtiyaç duyarsınız.

Şeker hastalığı tedavisi multifaktöriyal bir yaklaşım gerektirir. Sağlıklı beslenme, düzenli spor ve vücudun ihtiyacına yönelik bir medikal tedavi, tedavinin en önemli aşamasını oluşturur. Her şeker hastası aynı diyeti ya da aynı spor programını uygulamamalıdır. Çünkü her bireyin kanındaki yağ oranı ve insülin üretim seviye farklıdır. Bu nedenle mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır. Gerekli şeker testi ve ölçümlemeler yapıldıktan sonra tedaviye en doğru şekilde başlanacaktır. Şeker hastaları mutlaka endokrin uzmanının kontrolünde olmalıdır. Obez insanlar da ve yüksek doz insüline rağmen şekeri yüksek seyreden hastalarda cerrahi yaklaşım diyabeti kontrol altına almaktadır. Şeker (Diyabet) hastalığı için gerek tüp mide ameliyatları gerek gastrik bypass gerekse biliyopankreatik diversiyonlar iyi sonuçlar vermektedir. Hastaya hangi ameliyatın uygun olduğu metabolik cerrahlarca değerlendirilmelidir.

Hamilelik Şekeri – Hamilelerde Şeker

Gebe olmadan önce yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yeterli insülin salgılayamaz. Buna istinaden bireylerin daha önce şeker hastalığı belirtisi olmadığı halde hamilelik boyunca kan şekeri yükselme gösterebilir. Yaşanan bu durum ‘Gestasyonel Diyabet’ olarak adlandırılır ve genellikle hamilelik sonrasında düzelir.

Şeker Diyabet hastalığı konusunda profesyonel bir yardım almak ve en doğru tedavi planı ile yola çıkmak için ekipçe sizlere yardımcı olmaya daima hazırız.