• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

obezite tedavisiObezite Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Obezite, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite, vücutta aşırı ve anormal biçimde yağ birikmesiyle oluşan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, kişinin yaşam kalitesini düşüren ve beraberinde solunum sistemi, kalp ve damar sistemi, sindirim sistemi gibi vücudun pek çok önemli sistemlerinde olumsuz etkiler yaratır ve birçok rahatsızlığa da yol açar.

Obezitenin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin yanı sıra en önemli etken sağlıksız beslenme ve sporsuz, hareketsiz bir yaşam biçiminin benimsenmesidir. Günlük hayatta kişilerin yaşa, cinsiyete, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişiklik gösteren günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için de alınan enerji ile harcanan enerjinin birbirini dengelemesi gerekmektedir. Besinlerden alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanır ve bu da obeziteye sebep olur.

Sağlıklı yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturur. Ancak bu oran erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne kişide obezite belirtisidir. Bu kişilerin uzman kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir. Obezite hemen her yaşta görülebilen birçok farklı etkene ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

Çağımızın en sık görülen hastalıklarından obezite, sadece bir kilo sorunu değildir, beraberinde başta diyabet (şeker) başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa da zemin hazırlar. Bunun dışında,  hipertansiyon,  böbrek hastalıkları, kan yağında yükseklik, hormonal bozukluk, karaciğerde yağlanma, erken ergenlik, cilt sorunları ve depresyon gibi birçok rahatsızlık obezite ile birlikte görülebilir.

Obesite Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya çapında hızla yaygınlaşan obezite hastalığının iki tür tedavisi vardır. İlki diyet ve spor, diğeri ise cerrahi müdahaledir.

Fazla kilolarından şikayetçi olarak doktora başvuran her hasta hemen ameliyata alınmaz. Öncelikle bireyin, vücut kitle indeksi hesaplanır. Hesaplamanın sonucunda çıkan sonuç yüzde 30’ün üzerinde ise birey obez, 40’ın üzerinde ise morbid obez olarak adlandırılır.  Hastanın vücut indeksi 35’in altında ise diyet ve egzersiz önerilir. Ancak kişi uzun zamandır diyet ve spor yapmasına rağmen kilolarından kurtulamıyorsa ve günlük hayatını yaşamasında dahi zorlanıyorsa kişi ameliyata alınabilir.

Obezitede Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi günümüzün sahip olduğu teknolojik imkanlar sayesinde artık oldukça kolay bir operasyondur. Ancak hastanın alışmış olduğu yaşam standardının dışına çıkılacağı ve uzun soluklu bir süreç olduğu için hastanın ameliyat öncesi ve sonrasında bir uzman desteği alması gerekir.

Obezite cerrahisi, obezite hastalığı tedavisinde farklı yöntemler uygulayabilir. Hangi yöntemin uygulanacağı obezite cerrahi ekibi tarafından kararlaştırılır. Hastaların büyük bir kısmı mide küçültme ameliyatını tercih etmektedir. Vücut kitle indeksi ve şeker düzeyi yüksek çıkan hastalarda ise biliyer diversiyonlar tercih edilmektedir.