• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Obezite Nedir?

obezite nedirObezite Nedir; günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biridir. Genel olarak vücutta sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesi anlamına gelen obezite, gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.  Aşırı kilo alımı kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarır.

Obezite, farklı yaş gruplarında ve farklı sebeplerden dolayı görülebilir. Genel olarak düzensiz ve sağlıksız beslenmeyi takip eden hareketsiz yaşam, kilo alımını hızlandırır ve obeziteye dönüşür.  Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi( VKİ) hesaplaması kullanılır. Buna göre değeri yüzde 30’un üzerinde olan kişi obez, 40’in üzerinde olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilir.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

İnsanların beslenme alışkanlığı değiştikçe obezitenin görülme olasılığı da aynı oranda arttı. Obeziteyi tetikleyen en önemli faktör ise düzensiz ve sağlıksız beslenmek. Fast-food tarzı yiyecekler, karbonhidratlı yiyecekler, şekerli içecekler ve bunun yanında sporsuz bir yaşam obeziteye sebep olabilir. Ayrıca anne ve babasının kilolu olduğu çocuklarda obezite görülme olasılığı daha yüksektir.

Şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları ve böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal sebepler de obeziteye yol açabilir.

Obezite Tedavisi

Obezitenin iki tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri diyet ve egzersiz diğeri ise cerrahi müdahaledir.  Fazla kilolarından şikayetçi olan her hasta için obezite cerrahisi uygulanmaz.  Kişinin vücut indeksi 35’in altındaysa diyet e egzersiz önerilir. Vücut indeksi 35-40 arasında ya da 40’ın üzerindeyse mide küçültme ameliyatı gibi cerrahi yöntemler uygulanır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

18-65 yaş arasında ve vücut indeksi 35-40’ın üstünde olan kişilerde,

Diyabet, uyku apsesi sendromu ve artrit gibi hastalıkları bulunan kişilere,

Uzun zamandır kilo vermeye çalışan, diyet ve egzersiz yapmasına rağmen kilosunda bir değişiklik yaşamayan kişilerde obezite cerrahisi uygulanır.

Obezitenin tanısında ve müdahalesinde uzman seçimi büyük önem taşır. Özellikle cerrahi bir operasyon gerektiren morbid obezde, ameliyat sonrası süreç oldukça önemlidir. Bu dönemde kişi bir süre daha uzman kontrolünde diyet ve egzersiz yapması gerekir.

Uzun ve zorlu bir süreç olan obezite cerrahisinde, Özel Ataköy Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Necdet Derici’nin bu alanda uzmanlaşmış tecrübesine güvenebilirsiniz.