• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilen ileri derecede şişmanlık (morbid obezite) gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam ile birleşince kişide kilo alımı hızlanır. Özellikle fast-food, gazlı ve şekerli içecekler, karbonhidratlı yiyecekler vücut dengesini bozarak sağlıksız kilo almaya iter. Kişi eğer uzun süre diyet ve egzersizi denemesine rağmen bir sonuç alamıyorsa mide küçültme ameliyatı olması gerekebilir.

Mide küçültme ameliyatı kimlere uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı ciddi bir operasyondur. Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz mide küçültme ameliyatı her kilo problemi yaşayan bireyin başvuramayacağı bir operasyondur.

En önemli kriter kişinin aşırı kilolu olması ve tüm uğraşlarına rağmen kilo verememesidir. İlk olarak ameliyat için doktora başvuran hastanın vücut indeksi 35-40 arası ya da 40 üstü olması gerekmektedir. Ayrıca hasta endokrin veya dahiliye yönünden detaylı muayene olması ve psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Mide küçültme ameliyatı öncesi nasıl hazırlık yapılır?

Hasta, mide küçültme ameliyatı için tüm kriterleri taşıyorsa operasyon için hazırlanır. Ameliyat öncesi hasta, operasyon sonrası nelerle karşılaşacağı, hayatında ne gibi değişiklikler yaşayacağı, ne yiyip ne içeceği konusunda bilgilendirilmelidir. Hastanın sonraki sürece uyum sağlayıp sağlayamayacağının değerlendirilmesi gerekir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastalar cerrahi olarak genellikle bir haftada iyileşir. Ancak tedavide kalıcı sonuç alınması için ameliyat sonrası hastanın, diyet programı en az bir yıl kadar bir süreyle takip edilmesi gerekir.

Morbid obezite ya da mide küçültme ameliyatları hastayı az yedirmeye dayalı ameliyatlardır. Ameliyat ile midenin önemi bir kısmını alınması hastada az yiyerek doyma hissi sağlar.

Mide küçültme ameliyatı riskli midir?

Mide küçültme operasyonları basit ve kısa süreli bir ameliyattır. Bu sebeple çok sık tercih edilir. Bağırsakla ilgili bir işlem yapılmadığı için emilin bozukluğu yaşanmaz. Bu sayede hasta bağırsakla ilgili bir sorun yaşamaz, vitamin ve mineral takviyesine gerek duymaz.

Teknolojinin gelişmesi ve doktorların bu konuda tecrübe kazanmasıyla bu operasyonlar çok düşük risklerle gerçekleşmektedir.  Mide küçültme ameliyatlarında ölüm riski binde birin altındadır. Bir sorun çıkma olasılığı ise yüzde 1’dir. Bu operasyonlar tecrübeli cerrahiler ile yapıldığında sorunsuz ve oldukça kolay bir işlemdir.

Obezite ve mide küçültme ameliyatı ile ilgili tüm detayları öğrenmek için yapmanız gereken konunun uzmanı bir doktora danışmak olacaktır. Bunun için Özel Ataköy Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Necdet Derici’nin bu alanda uzmanlaşmış tecrübesine güvenebilirsiniz. Op. Dr.  Necdet Derici ile size en uygun tedavi yöntemini belirleyip, yeni hayatınıza sağlıklı bir giriş yapabilirsiniz.