• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Laparoskopik Cerrahi Yöntemi

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laporoskopik cerrahi, ya da genel ifade ile laporoskopik kelimesi kapalı ameliyatı ifade eder. Bu cerrahi yöntem ile vücudun çeşitli bölgeleri detaylı şekilde incelenebilir. Laparoskopik ameliyatın ana faktörü kameralardır. Alışılagelmiş ameliyatlarda hastaların belirli bölgelerinde açılan büyük kesikler yerine vücudun birkaç farklı noktasına yerleştirilen metal borular kullanılmaktadır.

Sağlık alanındaki farklı branşlarda günümüz teknolojisinde laparoskopik cerrahi sıklıkla tercih edilir. 30 yıl gibi bir süredir genel cerrahi alanı yoğunluklu olmak üzere laparoskopik ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Laparoskopik cerrahi yararları nelerdir?

Hastalar için ne gibi avantajlar sunar?

-Laparoskopik tedavi ile hastalar daha az ağrı hissederler
-Vücutta daha az yara izi oluşur
-Daha kısa süreli iyileşme dönemi
-Günlük yaşama dönme sürecinde aktif hız
-Hastanede kalma süresinde azalma
-Ameliyat fıtığı riskinde azalma

Laparoskopik cerrahi uygulaması yetişkin hastalarda etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Çocuklarda ise yeni denenen bir uygulamadır. Çocuklar adına belirli tıp fakültelerinde uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

 

Laparoskopik ameliyat herkes için uygun mudur?

Laparoskopik ameliyat her hastaya uygulanamaz. Karın ameliyatları sayısı fazla olan veya farklı kan hastalıkları yaşayan hastalarda laparoskopik cerrahi uygulanamamaktadır. Çünkü uygulama hastaya yarardan çok zarar vermektedir.

Laporoskopik cerrahi güvenli bir uygulama mıdır?

Denenen ve geliştirilen bir uygulama olduğu için güvenlidir. Bugüne dek obezite cerrahisi, fıtık, kolon kanseri, reptum kanseri, donör nefrektomi ve apandisit gibi birçok alanda standart tedavi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Laporoskopi işlemlerinin süresi merak edilen diğer bir önemli noktadır. Uygulama tanı amaçlı gerçekleştiriliyorsa süre 20 dakika gibi kısa bir süreyi kapsayacaktır.  Ancak cerrahi uygulama yapılacak ise hastanın operasyona hazırlanması ve uyanma süreci 35-40 dakika gerektirmektedir.

Tedavi edilecek bir işlem söz konusu ise sürede net bir şey söylemek mümkün değildir.