• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Harpes’s Bazaar Dergisi’nde Obezite Hastalıklarına Cerrahi Yaklaşım Röportajımız

Vücuttan alınan enerjinin tüketilen enerjiden fazla olmasına bağlı olarak aşırı yağ birikimi meydana geldiğinde, sağlığı tehdit eden hastalıklarla karşılaşmak mümkün oluyor. Çağımızda bu hastalıkların başında obezite geliyor. Özel Ataköy Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Necdet DERİCİ, obeziteyi önlemenin yollarını ve güncel bir tedavi yöntemi olarak uygulanan cerrahi ameliyatları anlatıyor.

Obezite ve kilolu olmak arasındaki farkı nasıl tanımlarsınız?

Normal insanlar da vücut kitle indeksi 24’ün altındadır. 24-30 arası fazla kilolu, 30-40 arası obezite ,40-50 arası süper obez, 50’nin üstü morbid obez olarak adlandırılmaktadır.

Son yıllarda hem Türkiye de hem dünya da obezite ve obezite ameliyatları daha popüler hale geldi. Gerçekten obezite son yıllarda artış göstermektedir.

Kesinlikle obezite artık çağımızın hastalığıdır ve giderek hızlı bu şekilde artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre toplumun % 15 ‘i obezite ve %25 ‘i de şeker hastalığından müzdariptirler. Obezitenin artışını en iyi genç nüfusta ki şişmanlık ve obezite artışından da anlayabiliriz.

Peki obezitenin artmasının sebepleri neler ?

Obezitenin gelişmesinde genetik nedenler kadar hipotiroidi gibi metabolik hastalıklar, artan şehirleşme, transpartosyon ve teknolojinin getirdiği sedanter iş hayatına bağlı artan fiziksel inaktiviteler rol almaktadır.

Obezite gerçekten ciddi bir sağlık sorunu mudur ?

Obezite sadece şişmanlık değil getiriği yandaş hastalıklarla hayatımızı alt üst eden ve ömrümüzü kısaltan bir hastalıklar kompleksidir. Hayat kalitemizi son derece etkilemektedir.

Obezite başka ne tür sağlık sorunlarına yol açıyor ?

Şeker hastalığı, uyku apnesi, hipertansiyon,hiperlipidemi, depresyon, eklem ve cilt hastalıkları gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Şeker hastalığı; nöropati, kalp damar hastalıkları, böbrek fonksiyon bozuklukları, gözde bozulma, bacaklarda yara ve amputasyonlara kadar hayat kalitemizi bozan ve ömrümüzü kısaltan ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Bu kadar ciddi bir sağlık sorunu olan obezite ve şeker hastalığını önlemenin yolları var mı ?

Elbette,öncelikle obezitenin oluşmasını önleyici tedbirler alınmaktadır. Bu ilk başta bireysel olarak ailelerin çocuklara yaklaşımı ile başlamaktadır. Beslenmeleri dengeli olmalı ve fiziksel aktivitelere katılımları sağlanmalıdır.

Günümüzde insanlar düzenli egzersizler,yürüyüş, yüzme gibi aktiviteleri sadece kilo vermek için yapmamalı sağlıklı yaşamak için günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmelidirler.

Bunun dışında sosyal projeler üretmeli, toplumsal düzenlemeler yapılmalıdır. Tüm çocukların erken yaşlarda gidebileceği yüzme havuzları, herkesin egzersiz yapabileceği spor salonları ve yürüyebileceği parklar arttırılmalıdır.

Medya da obeziteyle ilgili bilinçlendirici haberler ve projeler arttırılmalıdır.

Herşeye rağmen insanlar belli bir kitleye ulaştımı beden kitle indeksleri 34-35 lerin üzerine çıktığında gerçekten cerrahi girişim yapmadan geri dönüşüm mümkün olmamaktadır.

Obezite ve şeker hastalıkları cerrahi ameliyatlarla ne kadar tedavi edilebilmektedir. Günümüzde gelişen cerrahi ve teknoloji sayesinde kapalı- laparoskopik ameliyatlarla obezite %70-90, şeker hastalığı %85 oranında başarılı sonuçlarla düzeltilebilmektedir.

Obezite ve diyabet cerrahisi deneyimli merkezlerde bir gebelik / doğumla aynı düzeyde riske sahiptir. Eğer bir şeker hastalığını iyileştirebilen, tansiyon ve kolesterolü düzeltebilen, basit, güvenilir, iyi kilo kaybettirebilen, ekonomik, iyi bir hayat kalitesi getiren, ortalama ömrü uzatan riskide doğumla aynı düzeyde bir ameliyat yapabiliyorsak herkes bu ameliyatı tercih eder.

Sizin bu ameliyatlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Bu ameliyatlar belkide hastayı ve hekimi en çok tatmin eden operasyonlardandır. Çünkü ameliyat sonrası nsanlarda gözle görülür bire değişim yaşanıyor ve bu sayede özgüven artışı gerçekleşiyor. Obezite hastalığının sebep olduğu depresyon ve diğer yan hastalıklarından kurtulmak yeniden hayata dönmekte sayabileceğim pozitif sonıçlar arasında öne çıkıyor.

Op. Dr. Necdet DERİCİ