• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Guatr Hastalığı ve Guatr Belirtileri

Guatr Hastalığı Nedir?

Guatr hastalığı nedir sorusunu en net ve doğru olarak “boyundaki kalkanbezinin aşırı ölçüde büyümesi” şeklinde açıklanabilir. Boynun ortasında bulunan tiroid bezlerinin büyüme göstermesi guatr hastalığının oluşumunu gösterir. Tiroid bezleri ile aşırı hormon salınımı ya da olması gerekenden az salgılanan hormonlar nedeni ile büyür. Genel olarak guatr hastalığının zarar verecek büyük bir etkisi yoktur. Ancak zamanla büyüme oranını arttıran tiroid bezleri yutkunma zorluğu meydana getirebilir. Bununla birlikte öksürük gibi sorunlar da oluşabilmektedir.

Guatr Nedir, Guatr Hastalığı BelirtileriGuatr Hastalığı Sebepleri 

Guatr oluşumunda vücudun genetik etkisi başrol oynar. İyot eksikliği, tiroid bezi kanseri, tiroid iltihabı gibi sebepler bu hastalığın yaşanmasına zemin hazırlar. Hormon salınım durumu ile birlikte boyundaki şişlik kendini göstermeye başlar. Günlük yaşamda boynunuzu kaldırdığınızda dahi şişliği fark edebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda ve gözlemlenen bazı vakalarda hiçbir belirti görülmese bile bireylerin guatr hastalığı yaşayabildiği görülmüştür.

 

Guatr Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Guatr belirtileri farklılık gösterir. Ancak en bilinen belirti boyun ortasının şişmesidir. Bunun dışında az rastlansa dahi şişlik nedeni ile nefes darlığı görülebilir. Terleme, mide bulantısı, göz şişmesi ve yutkunma zorluğu da guatr belirtilerini içerir.

Guatr Hastalığı Tedavisi

Guatr tedavisi için hekim kontrolleri önemlidir. Oluşan hastalığın kanserli yapıda olup olmadığı mutlaka tespit edilmelidir. Guatr, kanserli içerikte değil ise ilaç yöntemi ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Tiroid bezleriniz olması gerekenden fazla çalışıyor ise tedavi sürecinde radyoaktif iyot yöntemi kullanılabilir.

Guatr Zararlı Bir Hastalık Mıdır?

Guatr hastalığının farklı zararları bulunabilir. Bedenin halsiz kalması ya da kalp çarpıntısı söz konusu olmaktadır. Hastalık tiroid bezleri ile bağlantılı olduğu için saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Tiroid bezleri bazen boyundaki damarlara baskı yapabilmektedir. Oluşan baskı ise baş dönmesine neden olur.