• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Guatr Cerrahisi ve Guatr Hastalığı Tedavisi

Guatr, boynun ön kısmında yer alan tiroid bezinin normalden fazla büyümesidir.  Guatr hastalığı toplumdaki genel bilginin aksine tek bir hastalık değildir. Aslında guatr adı altında çok sayıda hastalık bulunur. Tiroid bezinin az, orta ya da çok çalışması, büyümesi veya içinde nodüllerin oluşması her birinin ayrı bir hastalık oluşturduğunu gösterir.

Tiroid bezi boynun ön tarafında bulunan, kelebeği andıran ve hormon salgılayan bir organdır. Tiroid bezlerinin iyi çalışması tüm vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bezlerin normalden az ya da çok çalışması vücutta bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Guatrın sebepleri nelerdir?

Guatr oluşumunun birçok sebebi vardır. En önemli faktörü ise tiroid hormonunun çeşitli sebeplerden ötürü gereğinden fazla hormon salgılanmasıdır. Diğer önemli sebep ise vücuttaki iyotun eksikliğidir. Vücutta yeterince iyot bulunmadığında tiroid bezinin çalışma düzeni değişir. Beyin, tiroid hormonu üretmesi için tiroid bezine sürekli sinyaller gönderir ve bu sinyaller hormon üretmeye çalışan tiroid bezinin büyümesine neden olur.  Bu da guatrın oluşması anlamına gelmektedir.

Guatr belirtileri nelerdir?

Guatrın en önemli belirtisi, boynun ön kısmında Adem elması denilen bölgenin hemen altında oluşan şişliktir.  Guatr hastalığı olan kişide boğaz bölgesinde gerginlik hissi, ses kısıklığı, boyun damarının şişmesi, nefes darlığı, hırıltı ve yutma güçlüğü görülebilir.

Guatr kimlerde daha sık görülür?

Guatr hastalığı kadınlarda, 50 yaş üzeri bireylerde, iyot eksikliği yaşayan kişilerde, radyasyona maruz kalanlarda, lityum bazlı ilaç kullananlarda, ailesinde guatr geçmişi olanlarda daha sık görülür.

Guatr tedavisi nasıl yapılır?

Guatr tanısı, doktor tarafından boyun bölgesine yapılan muayene, kanda tiroid hormon düzeylerinin ölçümü ve ultrason yardımı ile yapılabilmektedir. Hekim tarafından gerekli görülürse, sintigrafi ve tiroid bezinden biyopsi de alınabilir.

Guatr tedavisi ihtiyaca göre ilaç, radyoaktif iyot tedavisi ve guatr cerrahisi olarak üç farklı şekilde yapılabilir. Hormon eksikliği olan hastalara hormon sağlayacak ilaçlar verilir ardından ameliyat veya radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Hormon seviyesi normale indirildiğinde hastada nodüller görülürse bunların çıkarılması için cerrahi müdahale gerekebilir.

Guatr cerrahisi kimlere uygulanır?

Bazı guatrlarda görülen yapısal ya da işlevsel bozukluklarının giderilmesi için tiroid bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Ancak hastaya cerrahi müdahale yapılabilmesi için;

  • Tiorid bezlerinin büyümüş olması,
  • Uzun süre ilaç tedavisi görmesine rağmen iyileşmenin görülmemesi,
  • Tiroid bezesinin 23 cm’yi geçmesi,
  • Nodüllerde kanser riskinin bulunması,
  • Boyundaki şişliğin estetik açıdan kötü görülmesi gibi durumların mevcut olması gerekmektedir.
Guatr ameliyatı öncesi hazırlıklar nasıl olmalı?

Hasta muayeneler ve testler sonucunda ameliyat gerekliliklerini taşıyorsa operasyona başlanabilir. Ancak hormon seviyesi yüksek ise ameliyattan önce hormonların normal düzeye indirilmesi için bir tedavi uygulanır. Hormonların normale döndürülmesinden birkaç hafta sonra hasta ameliyata hazırlanır.  Hasta ameliyata girmeden önceki gece su dahil hiçbir şekilde yiyecek ve içecek almamalıdır.

Guatr ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın ameliyat edilmesine karar verilmesinin ardından hazırlıklara başlanır. Genel anestezi ile uyutulan hastaya müdahale 90 ile 120 dakika kadar sürer. Guatr ameliyatı, alınacak bezlerin yakınında ses tellerinin ve sinirlerin bulunması dolayısıyla dikkat edilmesi gereken bir operasyondur.

Hasta ameliyattan çıktıktan bir saat kadar sonra kendine gelebilir, konuşabilir, ağız yoluyla beslenebilir. Hasta ameliyattan sonra şiddetli bir ağrı yaşamaz, bir gün sonra da taburcu edilebilir.