• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Endokrin Sistem Nedir?

Endokrin sistem nedir? Sorusu oldukça sık merak edilen bir nokta. Endokrin sistem iç salgı bezlerini içeren bir sistemdir. Bu sistem vücudumuzdaki çoğu alanı kontrol eder. Sinir sistemi de bu alanlara dahildir. İç salgı bezleri yani endokrin sistemleri hormon salgılar ve sentez üretirler. Hormon sentez salgısı da üremeden büyümeye ve metabolizmaya kadar birçok farklı alanı etkisi altına almaktadır.

Endokrin salgı bezleri neleri içerir?

Endokrin sistem meydana getiren salgı bezleri şunlardır: Yumurtalıklar, böbrek üstü bezleri, tiroid, pankreas, hipofiz, hipotalamus

Endokrinoloji Nedir?

Endokrinoloji iç salgı bezleri ile ilgilenen tıp alanıdır. Endokrinolog ise bu alanda uzman hekimlere verilen isimdir. Salgı bezlerine bağlı olarak gelişen hastalıklar ile alakalı tanılar koyarlar. Tedavi ile ilgili yönlendirmeler sağlarlar. İlk süreçte hastalardan emin tanı oluşturabilmek adına çeşitli testler talep edebilirler.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji alanı birçok aynı sağlık problemini içerir. Bazı endokrinologlar belirli alanda hizmet sağlarken bazı endokrinologlar birden fazla alan ile ilgilenebilirler.

Endokrinolojinin belirli ana alanları bulunur. Bu alanlar;

Diyabet

Diyabet hastası olan kişilerde genellikle yüksek kan şekeri bulunur. Kanda şeker oranının yüksek olması ise endokrin sistemi doğrudan etkilemektedir. Endokrinologlar kan şekeri miktarının yeterli düzeye ulaşabilmesi adına çeşitli ilaç tedavileri uygularlar.

Üreme

Üreme bozuklukları özellikle Türkiye’de artış göstermektedir. Yaşanan bu büyük sorun üzerine endokrinoloji alan hekimleri hormon bozuklukları tanısı koyarlar ve tedavi süreci başlatırlar.

Tiroid

Tiroid hastalığı kilo sorunlarından enerji seviye düşüklüğüne,  kas sorunlarından duyu bozukluklarına kadar farklı alanlı sorunlara zemin hazırlayabilmektedir. Endokrinoloji alanı bu noktada hormon dengesini sağlamak adına tedavi gerçekleştirir. Tiroid hormonu verme ya da duruma göre hormon oranını azaltmaya yönelik çalışmalar yaparlar.

Hipofiz

Hipofiz bezleri diğer tüm salgı bezlerinin kontrolünü sağlar. Bununla birlikte ücutta önem barındıran bazı hormonları da üretmektedir. Hipofiz hormonlarının salgılanma hızı birçok vücut problemine yol açar.