• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Değişen Yaşam Tarzı ve “Obezite” Gerçeği

Değişen yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile birlikte gün geçtikte tüm dünyayı tehlike altına alan obezite, günümüzün en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri.

Obezite, vücutta sağlığı bozacak derecede aşırı ve anormal yağ birikmesi olarak tanımlanabilir. Obezite, bireyin yaşam kalitesini düşüren ve müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite kendi başına kişiye birçok sıkıntı yaşatmasının yanı sıra beraberinde başta kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi gibi pek çok sağlık sorununu da getirmektedir.

Kişinin obezite düzeyini ölçmek için Vücut Kitle İndeksi hesaplanır. Bu hesaplama kişinin kilogram cinsinden kilosunun metre cinsinden boyunun karesine bölünmesi ile sağlanır. Hesaplanan sonuç yüzde 30’ün üzerinde ise kişi obez, 40’ın üzerinde ise morbid obez olarak adlandırılır.  Bireyin indeksi yüzde 35’in altındaysa öncelikle kişiye diyet ve spor yapması önerilir. Ancak bu oranın üzerindeyse ameliyat önerilebilir.

 

 

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için;

Kişinin aldığı enerji ile harcadığı enerjinin birbirini dengelemesi gerekmektedir. Alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olduğu durumlarda, bu enerji kişide yağ olarak depolanır ve bu da zamanla obezite ile karşı karşıya bırakır. Sağlıklı kişilerde yağ oranı erkeklerde %15-18, kadınlarda ise %20-25 civarında olarak kabul edilir.

Obezitenin ortaya çıkmasında genetik nedenlerin etkili olabileceği gibi beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, çevresel ve kültürel faktörler de etkili olabilir. Özellikle son dönemlerde hızla yaygınlaşan sağlıksız beslenme, fast-food tarzı yiyecekler, asitli ve şekerli içecekler, karbonhidratlı yiyecekler kişide sağlıksız bir kilo alımına yol açmakta. Bununla birlikte sporsuz bir yaşam da obezitenin yaygınlaşmasına zemin oluşturmakta.

Ayrıca şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları gibi bazı hormonal sebepler de obezitenin gelişimine sebep olabilmektedir.

Kilo sorunu şikayeti ile gelen her hasta için ameliyat uygulanmaz. Obezite tedavisinde ilk yöntem diyet ve spor ile kilonun düşürülmesidir. Ancak kişi uzun zamandır spor ve diyet yapmasına rağmen kilolarından kurtulamıyorsa ve yapılan ölçümlerde gerekli koşulları taşıyorsa ameliyat yapılabilir. Obezite cerrahisi, günümüz teknolojisi ile oldukça kolay bir müdahaledir. Ancak uzun soluklu bir tedavi olduğu için mutlaka işin uzmanına danışılması gerekmektedir.