• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

bel fıtığı tedavisiBel Fıtığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık, dönemimizde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Tanısı ve tedavisi oldukça kolay olsa da tedavi edilmediği taktirde ciddi durumlara sebebiyet verebilir.

Fıtık hastalığı, kişinin günlük yaşamını sekteye uğratan, ağrı ve sancılarıyla yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.

Günlük hayatta yapılan ters hareket, zorlama, kaza, ağır yük kaldırma, doğum sancıları, şiddetli öksürük ya da kusma, aşırı kilo gibi birçok etken fıtık hastalığına davetiye çıkarabilmektedir. Bu sebeple de genel cerrahların en sık uyguladıkları operasyonlardan biridir.

Bel fıtığı kimlerde görülür?

Fıtık çeşitleri arasında en sık karşılaşılanlardan biri de bel fıtığıdır. Yetişkinlerin %80 gibi bir kısmı hayatlarında en az bir kez bel ağrısından şikayetçi olmaktadır. Özellikle 30-60 yaş aralığındaki kişilerde bel fıtığı daha yaygın olarak görülür.

Bel fıtığı neden olur?

Bel fıtığı genellikle ağır kaldırma, spor esnasında ters hareket yapmadan görülse de obezite de bel fıtığını tetikleyen etkenlerdendir. Vücut ağırlığını taşıyan omurgalar aşırı kilo ile hasar görebilir bu da fıtığa yol açabilir. Kadınlarda hamilelik döneminde kilo alınması omurgada yükün artmasına sebep olur.

Kilo ile birlikte hareketsiz yaşam da fıtık oluşumuna zemin hazırlayabilir.  Hareketsizlik ve spor yapılmaması kasların güçsüzleşmesine sebep olur. Kaslar güçsüzleştikçe taşıması gereken ağırlığı kaldıramaz hale gelir ve omurganın hasara uğramasına sebep olur.

Günlük hayatta farkında olmadan yapılan pek çok hareket fıtığa sebep olabilmektedir. Yük kaldırma, itme, çekme gibi hareketler her ne kadar basit hareketler gibi gözükse de yanlış yapıldığında fıtık oluşumuna sebep olabilir. Yerdeki eşyaları dizleri kırmadan kaldırmak, itmek ya da çekmek fıtığa sebep olabilecek hareketlerdir.

Bel fıtığının tedavisi nasıl yapılır?

Bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak her bel ağrısı fıtık demek değildir. Teşhisin konulması için öncelikle bir uzmana danışmak gerekmektedir. Ardından hastalığın evresine göre bir tedavi yolu izlenir. İlk olarak istirahat, ilaç tedavisi uygulanır, buna rağmen ağrılar dinmiyor, uyuşukluk devam ediyorsa ameliyata geçilir.

Hasta başlangıç evresindeyse, ağırlık kaldırmamasına dikkat etmeli, bu dönemi dinlenerek geçirmeli, otururken bel boşluğunun arkasına destek koymalı, 20 dakikadan fazla oturmamalı, arada mutlaka ayağa kalkıp dolaşmalı, yukarıya kesinlikle uzanmamalıdır,  hasta kendini soğuktan, rüzgardan korumalıdır. Ayrıca toplumda sık başvurulan çok sert zeminde yatırılması da aslında hasta sağlığı için tehlikelidir. Bunun yerine kaliteli bir yatakta, kendini en rahat hissettiği pozisyonda yatması uygundur.

Tüm bu uygulamalara rağmen hastada ağrılar devam ediyorsa, güç kaybı, uyuşukluk, idrar tutamama gibi durumlar varsa mutlaka ameliyat olması gerekmektedir.  Fıtık tedavisinde doktor seçimi çok önemlidir. Konusunda uzman ve deneyimli bir doktor arayışındaysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.