• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Tiroid Çeşitleri ve Ameliyatı

Tiroid Cerrahisi Nedir?

Tiroid Cerrahisi Nedir?

Tiroid cerrahisi hastalığın durumu ile ilgili doktor bilgilerini kapsar. Tiroid hastalığı ille karşı karşıya iseniz tiroid bezleriniz kontrol edilir ve ameliyat riskleri ortaya çıkarılır. Tiroid ameliyatı olacak hastanın bezlerinin tek taraflı mı yoksa iki taraflı mı alınması gerektiğine dair tetkikler yapılır. Peki tiroid nedir? Nasıl ortaya çıkar?

Tiroid Nedir?

Tiroid hastalığı boynun ön ve orta kısmında bulunan tiroid bezlerinin düzgün çalışmaması sonucu oluşmaktadır. Beslenme sürecimizde vücudumuza aldığımız iyot, tiroit bezleri tarafından kullanılır ve birçok organın sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayacak hormonlar üretir. Bu tiroid hormonlarının olması gerekenden az veya çok çalışması tiroid hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

Tiroid Çeşitleri

-Hipertiroid

Hipertiroid, tiroid cerrahisinde bezlerin fazla çalışması durumunu ifade eder. Fazla çalışma süreci vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla hormon üretilmesi demektir. Bu da kilo verme, yüksek tansiyon, titreme, göz büyümesi ve daha birçok farklı soruna yol açmaktadır.

-Hipotiroid

Hipotiroid, tiroid cerrahisinde bezlerin gereğinden az çalışması durumunu ifade eder. Gereğinden az çalışma gösteren tiroid bezleri; kilo alma, uyku hali, halsizlik, vücutta yorgunluk ve adet düzensizliği gibi sorunlara neden olmaktadır.

Yapılan tahlil ve incelemeler sonrasında tiroid cerrahisi tarafından ameliyat gerekliliğine karar verilir ve hasta bilgilendirilir.