• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Şeker Hastalığı (Diyabet Hastalığı)

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı bugün birçok bireyin yanlış bilgi sahibi olduğu bir hastalıktır. Şeker hastalığı halk arasında bilinen algı ile çok şeker ya da şekerli besin tüketildiği zaman oluşan bir hastalık değildir. Diyabet hastalığının oluşum nedeni insülin hormonu ile ilişkilidir. Bu hormonun yeterince üretilmemesi ya da periferik etkinliğinin azalması sonucu diyabet gözlenmektedir. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Günümüz verilerini ele aldığımızda her on kişiden birinin şeker hastalığı ile karşılaştığını gözlemliyoruz.  Bazı insanların da farkında olmadan diyabetik oldukları bilinmektedir.

Şeker Hastalığı, Diyabet HastalığıŞeker Hastalığı Tipleri Nelerdir?

Diyabet Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tip 1 Şeker Hastalığı (Diyabet): Bu hastalık genellikle çocuklarda ve genç bireylerde görülmektedir. İnsülinin pankreas üzerinde az üretilmesi ya da hiç üretilmemesi üzerine oluşan bir sorundur. Pankreasta insülin üretimi gerçekleştiren beta hücreler hasar gördüğünde tip 1 diyabet hastalığı yaşanmaktadır.

Tip 2 Şeker Hastalığı: Bu şeker hastalığı tipinde pankreasın insülin üretim seviyesinin azalması ile birlikte pankreastan salgılanan insülinine periferik direnç gelişmesi baş etken olarak görülmektedir. Peki şeker hastalığı nasıl anlaşılır? Vücutta fark edilecek belirtileri mevcut mudur?

Şeker Hastalığı Riski ve Şeker Hastalığı Belirtileri

Diyabet genellikle genetik kökeni olan bir hastalıktır. Toplumun %25 ‘i risk altındadır. Terleme, baygınlık hissi, zayıflama, sık idrara çıkma, gece idrara uyanma, ağız kuruluğu gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Genellikle düzenli spor yapmayan, dengesiz beslenen kilolu insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Tipik şeker hastalığı belirtileri içerisinde çok sık su içmek, çok sık tuvalete çıkmak, vücutta hissedilen bir yorgunluk hali, baş dönmesi, kilo kaybı ve kaşıntı da bulunmaktadır. Ancak şeker hastalığı neden olur? sorusunun yanıtını ancak uzman doktora başvurarak öğrenebilirsiniz. Çünkü her bireyde oluşum nedeni farklılık göstermektedir. Problem bir beslenme bozukluğundan oluşabileceği gibi genetik yapı nedeni ile de baş gösterebilmektedir.

Diyabetin Zararları ( Şeker Hastalığı Zararları ) 

Yüksek şeker seviyesi ile oluşan diyabet hastalığının vücuda birçok zararı bulunur. Uzman bir diyabet cerrahisi ile tedaviye başlanmazsa vücutta önemli derecede sağlık sorunları gözlenebilmektedir. Ciltte; dökülme, bazı durumlarda kızarma, apse ve dermatitler gözlenebilir. Sinir zedelenmeleri ile beraber enfeksiyon riski artış gösterir. Erkeklerde cinsel noktada sertleşme sorunu yaşanabilirken mide felci görülme oranı artar. Bu nedenle diyabet yani şeker hastalığı hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı tedavisi multifaktöriyal bir yaklaşım gerektirir. Sağlıklı beslenme, düzenli spor ve vücudun ihtiyacına yönelik bir medikal tedavi, tedavinin en önemli aşamasını oluşturur. Her şeker hastası aynı diyeti ya da aynı spor programını uygulamamalıdır. Çünkü her bireyin kanındaki yağ oranı ve insülin üretim seviye farklıdır. Bu nedenle mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır. Gerekli şeker testi ve ölçümlemeler yapıldıktan sonra tedaviye en doğru şekilde başlanacaktır. Şeker hastaları mutlaka endokrin uzmanının kontrolünde olmalıdır. Obez insanlar da ve yüksek doz insüline rağmen şekeri yüksek seyreden hastalarda cerrahi yaklaşım diyabeti kontrol altına almaktadır. Şeker (Diyabet) hastalığı için gerek tüp mide ameliyatları gerek gastrik bypass gerekse biliyopankreatik diversiyonlar iyi sonuçlar vermektedir. Hastaya hangi ameliyatın uygun olduğu metabolik cerrahlarca değerlendirilmelidir.

Hamilelik Şekeri – Hamilelerde Şeker

Gebe olmadan önce yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yeterli insülin salgılayamaz. Buna istinaden bireylerin daha önce şeker hastalığı belirtisi olmadığı halde hamilelik boyunca kan şekeri yükselme gösterebilir. Yaşanan bu durum ‘Gestasyonel Diyabet’ olarak adlandırılır ve genellikle hamilelik sonrasında düzelir.

Şeker Diyabet hastalığı konusunda profesyonel bir yardım almak ve en doğru tedavi planı ile yola çıkmak için ekipçe sizlere yardımcı olmaya daima hazırız.