• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Obezite Cerrahisi (Şeker Hastalığı - Diyabet Cerrahisi)

Obezite Cerrahisi

Obezite CerrahisiObezite Hastalığı alınan enerjinin tüketilen enerjiden fazla olmasına bağlı vücudumuzda aşırı yağ birikimiyle sağlığımızı bozan bir hastalıklar kompleksidir.

Obezitenin gelişmesinde genetik nedenler kadar hipotroid gibi metabolik hastalıklar, artan şehirleşme, transportasyon ve sedanter iş hayatına bağlı gelişen fiziksel inaktiviteler rol almaktadır.

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre toplumda erkeklerin %11’i, bayanların %15’i obez ve diyabet oranıda %25 lerdedir.

Diyabet – Şeker Hastalığı Cerrahisi

Obezite hastalığı; nöropati (%24), kalp damar hastalıkları (enfarktüs,felç,ölüm) (%23), renal hasar (%21) ve retinopati/körlük (%16) ve bacak ülserleri/amputasyona (%5,5) neden olarak hayat kalitemizi ve ortalama ömrümüzü son derece azaltmaktadır.

Günümüzde gelişen cerrahi ve teknoloji sayesinde laparoskoskopik obezite ile hem obezite hem diyabet %70-85 oranında düzeltilebilmektedir.

Eğer biz şeker hastalığını (tip 2 diyabet), uyku apnesini iyileştirebilen, yüksek tansiyon-yüksek kolesterolü medikal tedaviden daha başarılı düzeltilebilen, basit, güvenilir iyi kilo kaybettirebilen, geri dönüşümlü,ekonomik, iyi bir hayat kalitesi getiren, ortalama ömrün uzamasını sağlayan ve riskide bir doğumla aynı düzeyde bir ameliyat yapılabiliyorsa herkes bu ameliyatı tercih eder.

Ben Belçika ve Fransa’da obezite ve metabolik (diyabet) cerrahisi üzerine eğitimler aldım. Sleeve Gastrektomi, Gastrik Bypass, ve metabolik cerrahi (transit bipartisyon) ameliyatlarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorum.

Bu ameliyatlar obeziteyi yüksek oranda düzeltirken, diyabet(metabolik) cerrahisinde daha etkin olan transit bipartisyon ameliyatını tercih etmekteyiz.

Op. Dr. Necdet DERİCİ : Metabolik Obezite Cerraihi