• Telefon Numarası +90 535 361 23 10
  • Email: necdetderici@gmail.com

Call Us Today! +90 532 465 23 10

Email! necdetderici@gmail.com

Fıtık Hastalığı Nedir, Laparoskopik Fıtık Cerrahisi

  • Anasayfa
  • Fıtık Hastalığı Nedir, Laparoskopik Fıtık Cerrahisi

Fıtık Hastalığı Nedir?

fıtık nedir

Günümüzde ne yazık ki birçok bireyin yaşıyor olduğu fıtık hastalığı konusunda çoğu kişinin bir bilgisi yok. Fıtık nedir sorusuna yanıt vermek ve fıtık hastalığı oluşumunu değerlendirmek için sizlere bu bülteni oluşturduk.

Fıtık iç organların karın duvarındaki zayıf noktalardan dışarı çıkmasıyla oluşan yumrulardır. Dışarı çıkma işlemi zayıf bir noktadan gerçekleşir. Bu nedenle bedende bir şişlik meydana gelir. Fıtık tedavisi için etkili ve sağlıklı sonuçlar alabilmek adına fıtık ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak ameliyata gerek duyulup duyulmadığı ile ilgili kararı hekim verecektir. Fıtıklar ameliyatsız iyileşmezler.

Günümüzde genel cerrahların en sık yaptığı ameliyatlar fıtık ameliyatlarıdır.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi

Fıtıklar konjenital ( doğuştan) ya da sonradan oluşmaktadır. Karın içi basıncını arttıran durumlarda vücudun bağ dokusunun zayıf olduğu kasıklar, göbek gibi yerlerde ve ameliyat yerlerinde iç organlar dışarıya çıkmaya başlarlar. Karın içi basıncını artıran durumlar sigara, öksürük, tüberküloz, kanser gibi kronik hastalıklar, kabızlık, gebelik, prostat rahatsızlıkları fıtıkların oluşumunu kolaylaştırır.  Bazı ameliyat yerlerinde ameliyat sonrası fıtıklar gelişebilir. Bunlara kesi yeri fıtığı denilmektedir.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık belirtileri oluşum alanına göre farklılıklar gösterir. En önemli belirtileri; şişlik ve ağrıdır. Yatınca bu şişlikler kaybolur. Öksürme, ıkınma gibi zorlamalarda tekrar ortaya çıkar.

Fıtık Tedavisi Yapılmazsa Ne Gibi Sorunlar Meydana Gelebilir?

Fıtık ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.  Günün birinde hastalar boğulmuş fıtıkla karşımıza gelebilir. Gecikme olursa barsak kangrenine neden olabilir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için zamanında ameliyat olmalıdırlar.